banner

Należymy do
aipex

Warszawa
T (+48) 22 520 8473
T (+48) 22 520 8296
T (+48) 22 520 8297
F (+48) 22 520 8294
pustka
Emilii Plater 53
21. piętro
00-113 Warszawa
Polska

Kraków
T (+48) 12 311 0777
F (+48) 22 520 8294
pustka
Zabłocie 25/33
30-701 Kraków
Polska

Mielec
T (+48) 17 583 96 41
F (+48) 17 583 96 41
pustka
Biernackiego 1/28
39-300 Mielec
Polska

mail@aomb.pl
www.aomb.pl

informacje o spółce English website Nederlandse website mapa strony
Stronę najlepiej oglądać przeglądarką firefox lub IE8

Europejski Egzamin Kwalifikacyjny, EQE

Niniejszą stronę stworzyliśmy z myślą o wszystkich osobach zainteresowanych Europejskim Egzaminem Kwalifikacyjnym, EQE.

Osoby, które zdały wspomniany egzamin mogą zostać europejskimi rzecznikami patentowymi, czyli profesjonalnymi pełnomocnikami przed Europejskim Urzędem Patentowym, EPO. Grono takich osób w Polsce jest jeszcze niewielkie, ale bardzo szybko rośnie.

Mamy nadzieję, że zebrane poniżej łącza do stron internetowych, podzielone na odpowiednie grupy, pozwolą wszystkim zainteresowanym szybko dotrzeć do interesujących informacji, dokumentów i aktów prawnych. Strona będzie systematycznie aktualizowana i uzupełniana.

Zapraszamy do odwiedzania naszego małego kompendium EQE!


18 marca 2016

Wyniki pre-exam EQE 2016 już dostępne!

Europejski Urząd Patentowy opublikował wyniki EQE pre-examination z tego roku.

Zapraszamy do pobrania arkusza TUTAJ.

19 czerwca 2015

Jaki ośrodek egzaminacyjny wybrać?

Podczas wypełniania formularza rejestracyjnego mamy możliwość wyboru miejsca egzaminu. Należy jednak pamiętać, że zaznaczając dane miejsce wskazujemy jedynie swoje preferencje, które będą uwzględnianie tylko w miarę możliwości. Dla kandydatów z Polski wybór jest zwykle czysto teoretyczny, ponieważ liczba miejsc w ośrodkach egzaminacyjnych takich jak Madryt, Paryż czy nawet Berlin jest bardzo ograniczona i miejsca te przydzielane są w pierwszej kolejności lokalnym kandydatom. Największym ośrodkiem egzaminacyjnym jest Monachium M.O.C. (Munich Order Center) i do niego najczęściej kierowani są kandydaci z krajów, w których nie ma ośrodka egzaminacyjnego. Zatem zaznaczając M.O.C. w formularzu rejestracyjnym możemy być niemal pewni, że to miejsce zostanie nam przydzielone. O ostatecznym miejscu zdawania egzaminu dowiadujemy się z listu wysyłanego przez EPO późną jesienią.


Co roku do egzaminów EQE w Monachium przystępuje kilkuset kandydatów – to kilkuset konkurentów do miejsca w hotelu blisko centrum egzaminacyjnego. Warto więc nie odkładać rezerwacji na ostatnią chwilę i tuż po rejestracji na egzamin wybrać i zarezerwować hotel. Można skorzystać przy tym z serwisów takich jak np. booking.com i wybrać opcję umożliwiającą bezpłatne anulowanie rezerwacji, która jest zwykle nieco droższa od bezzwrotnej rezerwacji, ale za to pozwoli nam na redukcję kosztów jeśli w międzyczasie wydarzy się coś co uniemożliwi nam przybycie na egzamin. Podobnie z rezerwacją biletów lotniczych – im wcześniej je kupimy, tym będą tańsze. W przypadku biletów, taryfy umożliwiające zwrot lub zmianę daty są jednak znacznie droższe niż bilety na konkretny dzień i godzinę, dlatego należy rozważyć czy nie lepiej poczekać z zakupem do czasu, aż będziemy mieli pewność, że zostaliśmy skierowani do Monachium.


Warto też przybyć do Monachium nie dzień, ale dwa lub trzy dni przed egzaminem. Egzaminy odbywają się na przełomie lutego i marca – pogoda wtedy bywa kapryśna i nasz lot może być znacznie opóźniony lub anulowany. A nawet jeśli dotrzemy na miejsce w planowanym czasie, nie zawsze to samo dotyczy naszych bagaży.15 czerwca 2015

Seminarium CEIPI Introduction to EQE Training już 22 czerwca 2015 r. w Warszawie

Szanowni Państwo!

Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż nasza rzecznik z Krakowa - Aleksandra Łubnicka będzie prelegentką na organizowanym przez University of Strasbourg Centre d'Études Internationales de la Propriété Intellectuelle [ CEIPI ] seminarium. W ramach seminarium zostaną przedstawione podstawowe zasady i sposób uzyskania certyfikacji na europejskiego rzecznika patentowego. Seminarium jest adresowane do wszystkich osób zainteresowanych przygotowaniem do certyfikacji EQE oraz pogłębieniem wiedzy w zakresie europejskiego prawa patentowego, w szczególności dla:

 • osób które planują zdawać egzamin EQE,
 • osób które są już w trakcie zdawania egzaminu EQE,
 • polskich i europejskich rzeczników patentowych,
 • aplikantów rzecznikowskich,
 • przedstawicieli przemysłu pracujących w Działach Własności Intelektualnej,
 • pracowników jednostek akademickich i Centrów Transferu Technologii.

 • Celem seminarium jest konsolidacja środowiska osób zaangażowanych w certyfikację EQE mieszkających na terenie Polski. Seminarium będzie okazją do dyskusji na temat stworzenia w Polsce rozwiązań służących pogłębianiu znajomości europejskiego prawa patentowego oraz uzyskaniu merytorycznego i finansowego wsparcia dla kandydatów na europejskich rzeczników patentowych. Seminarium będzie prowadzone w całości w języku angielskim.


  Termin: 22 czerwca 2015 r.

  Miejsce: Urząd Patentowy RP, Sala 557, w godzinach: 9:00–16:00

  Szczegółowe informację wraz z agendą oraz formularzem rejestracyjnym możecie Państwo znaleźć pod tym adresem


  Zapraszamy!  18 lipca 2013

  Wyniki EQE 2013 & Request Form for fee subsidies.

  Szanowni Państwo!

  Z ogromną przyjemnością pragniemy zwrócić Państwa uwagę, że EPO ogłosiło właśnie oficjalne wyniki EQE 2013.

  Wyniki oraz związane z nimi statystyki można znaleźć tu: http://www.epo.org/learning-events/eqe/statistics.html. Wszystkim Kandydatom, którym się udało, serdecznie gratulujemy!

  Okazuje się również, że na stronie EPO, http://www.epo.org/learning-events/eqe/admission/2014.html, zapewne chwilowo niedostępny jest „Request Form for fee subsidies”, którym zainteresowani są obecni kandydaci. Dla Państwa wygody można znaleźć go tu.


  30 lipca 2012

  EPO ogłosiło wyniki EQE 2012!

  Na stronach EPO dostępne są wyniki tegorocznego EQE oraz związane z nimi statystyki: www.epo.org/learning-events/eqe/statistics.html

  Z wielką radością informujemy o bardzo dobrych wynikach polskich kandydatów!
  Ze znanych nam, potwierdzonych, informacji, wynika, że:
  Kol. Jarosław Markieta zdał części C i D, w ten sposób ma komplet zdanych egzaminów i zostaje kolejnym rzecznikiem europejskim!
  Kol. Marta Kawczyńska zdała część B uzyskując 85 na 100 możliwych punktów,
  Kol. Sebastian Walkiewicz zdał część B uzyskując 85 na 100 możliwych punktów,
  Kol. Jan Dobrzański zdał część A uzyskując 83 na 100 możliwych punktów.

  Są to wyniki wybitne!
  A zatem, w tym roku nie tylko Wimbledon i siatkówka:)

  Serdecznie gratulujemy naszym Koleżankom i Kolegom!

  Warto było kibicować!

  Zespół AOMB Polska Sp. z o.o.


  9 lipca 2012

  Świetne wieści dla wszystkich kandydatów do EQE w Polsce - EQE 2013 – dotacja, która pokrywa 75% kosztów egzaminacyjnych.

  Szanowni Państwo!

  Z ogromną przyjemnością pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kwestię szczególnie ważną dla wszystkich Polaków, przystępujących do EQE – związaną z jedną z zasad przeprowadzania EQE, a dokładniej z Zasadą nr 7 oraz 8 tego dokumentu. “Kandydaci stale zamieszkujący I pracujący na terenie jednego z krajów członkowskich EPO, czyli AL, BG, HR, CY, CZ, EE, MK, GR, HU, LV, LT, MT, PL, PT, RO, RS, SK, SI lub TR są upoważnieni do skłożenia wniosku o dotację na poczet opłat egzaminacyjnych. Formularz wniosku jest dla Państwa wciąż dostępny na stronach EQE (www.epo.org/eqe). Wypełniony formularz musi zostać przesłany wraz ze zgłoszeniem kandydata, dotyczącym najbliższego terminu egzaminu w 2013 roku.”  28 czerwca 2012

  EQE pre-exam - zdawalność na poziomie 99%

  Drodzy Państwo!

  Niedawno otrzymaliśmy ciekawe i bardzo optymistyczne wieści od Briana Cronina z Patskills. W maju wziął on udział w dorocznym spotkaniu nauczycieli CEIPI. Po spotkaniu tym ogłosił, że na ostatnim egzaminie wstępnym EQE, odnotowano zaskakująco wysoką zdawalność - aż na poziomie 99% i dodatkowo kandydaci uzyskiwali bardzo dobre wyniki - oscylujące pomiędzy 80-100 na 100 możliwych punktów.

  Pojawiła się wprawdzie opinia, że egzamin był po prostu zbyt łatwy, lecz my pragniemy wierzyć, że tak świetne wyniki są zwyczajnie efektem dużej wiedzy i znakomitego przygotowania tegorocznych kandydatów.
  Oby tak dalej!


  27 marca 2012

  Ogłoszenie EPO dotyczące Europejskiego Egzaminu Kwalifikacyjnego, EQE w 2013 roku


  Szanowni Państwo!

  Europejski Urząd Patentowy wydał właśnie ogłoszenie ważne dla tych wszystkich z Państwa, którzy zamierzają przystąpić do Europejskiego Egzaminu Kwalifikacyjnego, EQE w nadchodzącym 2013 roku. Pełną informację na ten temat egzaminu mogą Państwo znaleźć TUTAJ.

  Egzamin wstępny zaplanowano na 25 lutego 2013r., natomiast egzamin główny odbędzie się w dniach 26 - 28 lutego 2013r.

  Aby zapisać się na egzamin wstępny należy spełniać kryteria formalne wymagane od kandydatów, starannie i zgodnie z instrukcją wypełnić elektroniczne formularze 51015 lub 51016 (wraz z załącznikami)i 51017 (certyfikat), wnieść stosowne opłaty i na czas przesłać formularze do sekretariatu egzaminacyjnego - np.faxem - nie później niż do 11 czerwca 2012. Kandydatów chętnych do uczestniczenia w egzaminie głównym obowiązuje inny termin - ich wypełnione formularze 51015 mają się znaleźć w Sekretariacie Egzaminacyjnym nie później niż do 05 września 2012. W obu przypadkach, decydująca jest data stempla dziennego EPO.

  Niezwykle ważne jest by Państwo pamiętali o przesłaniu do EPO również odręcznie podpisanych kopii formularzy i załączników, w nieprzekraczalnym terminie 1 miesiąca od daty wysłania faxu. EPO zaleca przesłanie ich listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru. Zgłoszenia mogą być też dostarczone osobiście (również do biur w Monachium, Hadze i Berlinie), wówczas otrzymają Państwo pieczęć potwierdzającą przyjęcie zgłoszeń. Zgłoszenia niepełne lub niepodpisane osobiście, będą odrzucane.

  Szczegółowe informacje o kosztach przystąpienia do poszczególnych egzaminów, znajdą Państwo TUTAJ

  29 września 2011

  Harmonogram EQE 2012 już znany


  Szanowni Państwo!

  EPO opublikowało dokładny harmonogram EQE 2012, włączając w to organizowany po raz pierwszy egzamin wstępny. Znajdą go Państwo TUTAJ.


  26 września 2011

  Książka Brian'a Cronin'a z PatSkills już w sprzedaży!


  Szanowni Państwo!

  Z przyjemnością informujemy, że nowa książka Brian'a Cronin'a z PatSkills - 'Drafting & Amendment of European Patents' - jest już w sprzedaży. Krótkie streszczenie oraz możliwość zakupu online dostępne są TUTAJ.
  Życzymy pożytecznej lektury :-)

  10 sierpnia 2011

  Kursy DeltaPatents przygotowujące do EQE 2012 będą dostępne również w Polsce!


  Szanowni Państwo!

  Mamy wielką przyjemność poinformować, że w tym roku renomowane kursy DeltaPatents przygotowujące do EQE 2012 będą dostępne również w Polsce!

  W Warszawie DeltaPatents oferuje następujące kursy:

  16–18 listopada 2011 - 3-dniowy Paper AB Electricity-Mechanics - termin zapisów mija 16 października 2011

  21–23 listopada 2011 - 3-dniowy Paper DI-DII - termin zapisów mija 20 października 2011

  5-7 grudnia 2011 - 3-dniowy Paper C - termin zapisów mija 5 listopada 2011

  19–20 grudnia 2011 - 2-dniowy Paper AB Chemistry - termin zapisów mija 19 listopada 2011

  Rejestracja i szczegółowe informacje dostępne są tutaj oraz
  tutaj - training@deltapatents.com
  .

  15 lipca 2011

  Seminarium - Wprowadzenie do EQE


  Szanowni Państwo!

  Seminarium to podniesie świadomość tego, co konkretnie jest sprawdzane w każdej z części egzaminu oraz jakiej wiedzy i umiejętności potrzebują kandydaci aby zdać egzamin. Wyjaśni zamysł poszczególnych arkuszy egzaminacyjnych i da Państwu podstawową wiedzę na temat tego, jakie jest poprawne brzmienie odpowiedzi, których spodziewają się komisje egzaminacyjne.

  Seminarium 'Wprowadzenie do EQE' odbędzie się:
  - w Pradze, 19 września 2011 - Więcej...
  - w Budapeszcie, 28 listopada 2011 - Więcej...

  Rejestracja na obydwa seminaria rozpocznie się wkrótce.

  15 kwietnia 2011

  Zmodyfikowane zasady przeprowadzania Europejskiego Egzaminu Kwalifikacyjnego, EQE


  Szanowni Państwo!

  Europejski Urząd Patentowy opublikował zmodyfikowane zasady przeprowadzania Europejskiego Egzaminu Kwalifikacyjnego, EQE. Pełne teksty istotnych dokumentów znaleźć można w OJ nr 3/2011 i w specjalnym dodatku do niego. W 2012 roku po raz pierwszy przeprowadzony zostanie egzamin wstępny. Egzamin wstępny odbędzie się 5 marca 2012 i będzie obejmował pytania prawne i pytania natury technicznej (propozycja zastrzeżeń, dokumenty ze stanu techniki). Egzamin wstępny będzie trwał 4 godziny.

  Aby zapisać się na egzamin wstępny należy wypełnić formularze 51016 i 51017, wnieść opłatę w wysokości 140 euro wpisowego i 140 euro za egzamin wstępny, posiadać wyższe wykształcenie ścisłe lub techniczne oraz do dnia egzaminu posiadać co najmniej dwa lata praktyki pod opieką europejskiego rzecznika patentowego. Formularze należy przesłać do sekretariatu egzaminacyjnego nie później niż do 27 czerwca 2011.

  Główny egzamin, tak jak dotychczas, będzie składał się z 4 części oznaczonych literami A (claim drafting), B (amendments), C (opposition) i D (egzamin prawny) i odbędzie się w dniach 6-8 marca 2012.

  Aby zapisać się na egzamin główny należy posiadać wykształcenie wyższe ścisłe lub techniczne oraz do dnia 5 marca 2012 posiadać co najmniej 3 lata praktyki pod okiem europejskiego rzecznika patentowego, a także wysłać swoje zgłoszenie do sekretariatu egzaminacyjnego i wnieść opłatę. Osoby zapisujące się po raz pierwszy na egzamin główny powinny wypełnić 51014 i 51017 i wnieść opłatę w wysokości 140 euro wpisowego i 140 euro za każdą z wybranych części A, B, C lub D nie później niż do dnia 16 maja 2011. Osoby dopuszczone w poprzednich latach do egzaminu głównego
  składają 51015 i wnoszą opłaty w tym samym terminie i we wskazanej wcześniej wysokości. Osoby oczekujące na wyniki EQE 2011 mogą złożyć swoje podanie po publikacji tych wyników, jednakże nie później niż 12 września 2011. Osoby, które w 2012 będą powtarzać część, którą zdawały już w 2010
  i 2011 roku, zapłacą za tę część 150% opłaty podstawowej, tj. 210 euro. Osoby dopuszczone uprzednio do egzaminu głównego, niezależnie od tego czy go pisały, czy wycofały się nie muszą zdawać egzaminu wstępnego.

  1 grudnia 2010

  Próbny egzamin EQE oraz podstawowe informacje dotyczące epi w jednym – Praga, 14-16 grudnia 2010 i 13-15 stycznia 2011


  Drodzy Państwo!

  Otrzymaliśmy właśnie wiadomość, że niebawem w Pradze zostanie zorganizowany pierwszy próbny egzamin EQE wraz z tutorialem na temat epi. To bardzo dobra informacja dla wszystkich potencjalnych kandydatów, zainteresowanych tym wydarzeniem.

  W imieniu epi, gorąco zachęcamy byście słali tę wiadomość do wszystkich kandydatów, których Państwo znają!

  Egzamin próbny da kandydatom szansę przystąpić do egzaminu EQE (A[Ch], A[E/M], B[Ch], B[E/M], C i D) w okolicznościach identycznych jak te, w czasie trwania prawdziwego egzaminu – w takim samym porządku i z dokładnie taką samą ilość czasu na udzielenie odpowiedzi. Arkusze egzaminacyjne zostały sporządzone w oparciu o pytania z poprzednich egzaminów EQE, wybrane ze względu na ich znaczącą wartość dydaktyczną. Prace będą sprawdzane przez doświadczonych nauczycieli z epi. Po około jednym miesiącu od egzaminu próbnego, nauczyciele będą omawiać wyniki w małych grupach. Każdy z uczestników otrzyma indywidualne omówienie swoich arkuszy/swojej pracy.

  Zaproszenie/formularz rejestracyjny mogą Państwo znaleźć TUTAJ.
  Uzupełnione dokumenty należy odesłać do epi najpóźniej do 3 grudnia 2010.

  W razie jakichkolwiek dalszych pytań, prosimy o kontakt z
  Panią Martiną Fromm z epi - info@patentepi.com
  epi - European Patent Institute
  Sekretariat: P.O. Box 26 01 12 | D - 80058 Monachium
  Tel: +49-89-242052-0 | Fax: +49-89-242052-20

  18 października 2010

  Statystyki wyników egzaminacyjnych EQE na stronach EPO

  Uprzejmie informujemy, że na stronach Europejskiego Urzędu Patentowego możecie Państwo znaleźć statystyki wyników egzaminacyjnych EQE od 2002 roku. W roku 2010 egzamin zdało 631 osób, co stanowi 29.06% kandydatów.

  10 sierpnia 2010

  Udało się!!!

  Z przyjemnością i dumą informujemy, że rzecznik patentowy z naszej kancelarii - Jakub Sielewiesiuk - jako druga osoba w Polsce zdał Europejski Egzamin Kwalifikacyjny (EQE). W ten sposób Jakub uzyskał kwalifikacje europejskiego rzecznika patentowego. Gratulacje!!!

  8 lipca 2010

  Wyniki EQE poznamy już 10 sierpnia!

  Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej EPO , wyniki EQE z 2010 roku będą umieszczone w sieci już 10 sierpnia 2010. AOMB trzyma mocno kciuki za wszystkich kandydatów!

  20 maja 2010

  Seminaria CEIPI 'Pre-prep' w Warszawie!

  Zgodnie z informacją zamieszczoną w OJ EPO no. 4/2010 w październiku 2010 r. w Warszawie odbędą się seminaria wstępnie przygotowujące do EQE (tzw. ‘Pre-prep’), organizowane przez CEIPI. Każde z seminariów rozpocznie się w piątek po południu, a zakończy w sobotę wieczorem.

  Przewiduje się następujące terminy seminariów:
  A/B - 11/12 października,
  C - 18/19 października,
  D - 25/26 października.

  Cena każdego z seminariów wynosi 750 euro.
  Zapisy e-mailem:sylvie.kra@ceipi.edu trwają do 05 lipca 2010.

  Seminaria 'Pre-prep' pozwalają kandydatom osiągnąć wstępny poziom znajomości tematyki patentów europejskich, wymagany do uczestnictwa w bardziej zaawansowanych zajęciach przygotowujących do EQE, organizowanych przez CEIPI.

  Więcej szczegółów na temat seminariów 'Pre-prep' w innych miastach oraz bardziej zaawansowanych zajęciach w Strasbourgu (Francja).


  Informacje dotyczące EQE:
  EQE ONLINE
  Informacje ogólne
  EQE compendium - komplet zadań z ubiegłych lat, wraz z omówieniem
  i przykładowymi rozwiązaniami

  Podstawa prawna przeprowadzania i przebiegu egzaminu (EQE regulations)
  Ogłoszenie o zapisach na EQE 2011


  Użyteczne materiały z EPO:
  EPC 2000 (wersja do przeglądania on-line)
  Guidelines for examination in the European Patent Office (kwiecień 2010)
  National law relating to the EPC
  Baza danych decyzji Izb Odwoławczych (Boards of Appeal) EPO, do przeszukiwania i przeglądania on-line
  Official Journal EPO (on-line)
  London Agreement
  Opłaty w postępowaniu przed EPO (Schedule of fees)
  EPC 1973 (wersja do przeglądania on-line)


  Użyteczne materiały z WIPO:
  PCT - informacje ogólne
  Tekst traktatu, zasad wykonawczych i instrukcji administracyjnych
  Materiały i prezentacje dot. PCT
  PCT Newsletter (on-line)


  Zasięg umów międzynarodowych:
  Członkowie EPO (+ daty przystąpienia)
  Państwa-strony PCT (+daty przystąpienia)
  Państwa-strony Konwencji Paryskiej (+ daty przystąpienia)
  Członkowie WTO (+ daty przystąpienia)
  Członkowie PCT/PC/WTO w jednej tabeli


  Inne użyteczne łącza:
  Strona DeltaPatents z materiałami dla kandydatów
  Blog DeltaPatents poświęcony zadaniom egzaminacyjnym - dyskusja
  Blog Pete-a Pollard-a poświęcony EQE (świeże informacje, krótko i na temat)
  EQE tools


  Szkolenia, kursy EQE:
  CEIPI (różne lokalizacje)
  DeltaPatents
  PatSkills